Advertisement

Main Ad

İLK KİTAP ÇIKARACAKLARA TAVSİYELER: İlk Kitabım 'Ayna' ve Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık Üzerine


Hoş geldiniz. Sizlere bilgi vermek amacıyla ilk kitabım olan 'Ayna' ve Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık üzerine detaylı bir yazı yazmaya karar verdim. Okumadan önce olumsuz düşünceleriniz var ise onları kafanızdan atıp, bu yazıma odaklanmanızı istiyorum. Aynı zamanda kitap çıkarmak isteyen arkadaşlarım ve bu yazıyı okuyan genç yazarlara birtakım tavsiyelerde bulunacağım ki, eğer aklınızda kitap çıkarma fikriniz varsa yazacaklarım sizi belki harekete geçirebilir. O yüzden dikkatinizi bu yazıya vermenizi istiyorum. 

İlk kitabım 'Ayna'yı Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık etiketiyle sizlerle buluşturdum. Bunun öncesi nasıl gelişti buna detaylı değinmek istiyorum. 1 senelik emek var ve benim 1 sene önce telefonumun notlar bölümünde yazmış olduğum bir hikayem vardı. Kafamı dağıtmak amacıyla yazıyordum ve çok yakın olan dostum ile bunun okumasını yapıp keyfini çıkarıyorduk. Maksat eğlence olsun. Sonra bu yıl yazmış olduğum hikayelerime geri dönüp tekrar gözden geçirince dedim acaba neden kitap çıkarmayayım? Kitap çıkarma fikri 2 sene önce vardı ama çalışmış olduğum iş hayatım vardı ve kitap yazmaya hiç uygun zamanım maalesef yoktu. Pandemi hayatımıza girip evlere kapanınca ne yapacağımı şaşırıp evde oyalanacak bir şeyler bulmam gerektiğini düşündüm. Mart ayından itibaren de blog yazılarımla vakit geçirdim. Okuyanlara tekrardan teşekkür ederim. Aklıma kitap çıkarma fikri tekrar geldi. Bu yıl, yeni normale döndüğümüz Haziran ayı itibariye bol bol dışarıda defterimi ve dizüstü bilgisayarımı alıp saatlerce çıkamadığım Starbucks'ta kitabımı yazmaya devam ettim. Onun öncesi evde de yazıyordum ama evin ortamı bana sürekli uymuyordu. Komşu gürültüleri, ev içerisinde rahatsız edici seslerden dolayı çok etkilenmiştim. O yüzden kitap yazmak için farklı ortamlarda takılmam bana bu yıl çok iyi geldi diyebilirim. 

Aklıma her konu geliyordu ve defterimi doldurmak istemiştim çeşitli yazılarımla. İnanır mısınız o defteri komple olmasa da büyük bir bölümünü yazdıklarımla doldurdum. Şunu yazmadan geçemeyeceğim. Bir şeyler yazıyorsam eğer ilk dokunuşları defter olmak zorunda. Bilgisayara her defasında güvenemiyorum ve defterime yazdığım o keyfi bilgisayar vermiyor. Size de tavsiye ederim. Defterimde yazmaya devam ederken çok yazı sildim, karaladım ve tekrardan üzerinden geçerek yazmaya başlayınca defterimi doldurduğumu fark ettim. Bu kadar çok yazı yazacağımı gerçekten düşünmezdim. Bu yıl Ocak ayından sonra çok boş vaktim oldu. Ocak sonu çalıştığım firmadan ayrıldım ve Mart ortasına kadar da vakitlerimi evde ve dışarıda geçirdim. Pandemi sürecinde evde kalınca siteye yazı yazmaya başlamam ile ekstra kitap için de defterimle çok zaman geçirdim. 

Kitabım için hikayelerimi yazdıktan sonra uygun başlıkları bulup telefonuma kaydetmeye başlamıştım bakalım neler çıkıyor diye. Bir  bakmışım 50 bölümlük hikaye var. Kitabımdaki 50 bölüm ve bunun yanında yazmış olduğum kısa sözler yer alıyor. Bana sorarsanız eğer bu yılın benim için tek güzel yanı kesinlikle kitabımı çıkarmamdı. Bilgisayarımın başında çok zaman geçirdim hatta uykusuz kaldığım zamanlarım da çok oldu ama her şeyden önce değdi mi kesinlikle değdi. Ağustos ayı ortasında da yazmış olduğum 50 bölümlük hikayelerimi tamamladım. Bundan sonra benim için tek bir sıkıntı vardı: hangi yayıneviyle çalışacağım? Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık'ın bu girişiminden haberim vardı ama bazı şartları beni yakalayamadığı için bu fikri önce kafamdan atsam da, ilk kitabım olacağı için Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık ile çalışmaya başlamamın benim için daha cazip olacağını düşündüm. 

Çok sevdiğim dostumla bu fikri paylaştığımda bana gereken desteğini verdi sağ olsun. Bu kitap çıkarma sürecinde benim yanımdaydı. Durumlar böyle olunca ilk adımımı Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık'a atmış bulundum. KDY'den önce başka bir yayınevine kitabımı gönderdiğimde, üzerinden aylar geçmesine rağmen hiçbir şekilde geri dönüş almamıştım ve hiç oyalanmayıp net kararımı verdikten sonra mail atıp kitabım için KDY ile çalışmak istediğimi bildirdim. Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık, mailime dönüş yapıp onaylayınca çalışmalara başlamıştım. Bu işlemin yaklaşık 1,5 ay kadar sürdüğünü belirtmek istiyorum. Bu süre bile benim için idealdi bazı zamanlar çok sabırsız olsam da, açıkçası 6-7 ay başka yayınevinden haber gelmesini beklemektense varsın KDY beni 1,5 ay bekletsin. Sorun etmemiştim. 

Neler yapılıyor özet geçeyim:

Kitabınız onaylanınca ve sizden istenilen evrakları sorunsuz yerine getirdikten sonra üye olduğunuz Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık sitesindeki bilgilerinize yüklüyorsunuz. KDY, size bir sözleşme gönderecek, bunun çıktısını alıp imzaladıktan sonra taratıp PDF formatında sisteme yüklüyorsunuz. Evraklarınızın hepsi PDF formatında olması lazım bunu da belirteyim. KDY sistemine üye olmayı unutmayın. Evrak işlemleri bittikten sonra kitabınızda gözden kaçırdığınız ufak tefek hatalar olabiliyor. KDY bu hataları görüp size sayfa numarasıyla belirttikleri hataları düzeltip tekrardan sisteme yüklemenizi istiyor. Bu işlem üç kere yapılıyor. Eğer üçüncü denemede yine hatalı kısımlar varsa KDY editörleri kitabınızı iptal ediyor. 

Kitabınızın edisyon, mizanpaj işlemi için Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık sizi kendi çalıştıkları ajanslara yönlendiriyor. 
Şunu da belirteyim: Eğer kendiniz kitabınızın edisyon kontrolünü yapabilecekseniz ajans ile çalışmanıza gerek kalmaz. Bilmiyorsanız da eğer kitabınız için yeniden başvuru yapıp "ajans (edisyon destek)" kısmını seçmeniz gerekiyor. Bu işlemleri yaptıktan sonra sistem sizi yönlendirecek, sadece adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. KDY, sizden kitabınız için ücret almaz, bunu da çok dile getirseler de edisyon işlemlerini de maalesef herkes bilemediği için KDY sizi yönlendirdikleri ajanslara elbette ücret yatırıyorsunuz ki kitabınızın bütün işlemleri halledilsin. Bunu da göze almayı unutmayın. Yazarların bir kısmı olarak ajanslara yaptığımız ödemeyi, KDY illa ki bundan pay biçiyordur diye düşünüyorum. Ben, Liber Ajans ile çalıştım. Her konuda bana yardımcı olup sorduğum sorularımı yanıtsız bırakmadılar sağ olsunlar. İşlerini büyük titizlik ile yapıp, bana gereken bilgileri detaylı verdiler. Eğer siz de bir ajans ile çalışacaksanız kesinlikle Liber Ajans'ı tavsiye ederim. Ajans bilgilerine KDY sistemindeki Ajanslar bölümünden bilgi edinebilirsiniz. İçiniz o konuda rahat olsun. 

Ajansınızdan edisyon destek alacaklar için bilgiler vereceğim. Çalıştığınız ajans, size sözleşme gönderecek, ondan önce fiyat teklifi almayı unutmayın gönderdikleri dosyada bilgiler içeriyor. Ödemeyi yaptıktan sonra çalışmalara başlıyorlar. O sözleşmeyi yine çıktısını alıp imzaladıktan sonra taratıp ajansınızın mail hesabına gönderiyorsunuz. Ajansınız sizi zaten yönlendirecek. Ben mail üzerinden hallettim kitap işlemlerimi o konuda çok rahat olduğumu samimi olarak söylemek istiyorum. Çalıştığınız ajansınız size birkaç dosya gönderecek. Arka kapak yazısı, öz geçmiş ve kapak bilgi formu. Kapak bilgi formunda size sorulan 5 adet soruyu yanıtlamanız gerekiyor. Kitabınızın konusundan kapakta kullanılmasını istediğiniz renklere, kitabınızın içerisindeki objeler ve kavramlardan kapak görselindeki anlatımına ve kapak görselinde çekilmiş fotoğraf mı yoksa hazır bir grafik-illüstrasyon tercihi mi gibi size sorulan bu soruları yazdığınız kitabınıza göre yanıtlamanız isteniyor. Bu işlemlerden sonra ajansınız size kitabınızda kullanılmasını istediğiniz fotoğraf seçimi için bir link gönderecek (link kelimesi hiç bu kadar hoşuma gitmemişti, haha!). Gönderdikleri siteye girip kitabınızın kapağı için 3-4 adet fotoğraf seçip, ajansınıza göndermeniz gerekiyor. Fotoğraflar da şöyle; seçtiğiniz fotoğrafın linki, fotoğrafın kodu ve ekran görüntüsünü alacak şekilde. Ajans bunu inceleyip kapak bilgi formunda verdiğiniz yanıtlara göre kitabınızın kapak fotoğrafını ayarlayıp sizin onayınıza sunacak. Siz de duruma göre olumlu olumsuz yanıt verip geri kalan işlemleri halledecekseniz. Sonra aradan 2-3 gün geçer ve kitabınız Kitapyurdu sitesinde satışa açılmaya başlanır. 

Kitabınız çıktıktan sonra birkaç gün içinde de ödeme yaptığınız ajansınız size yazar kopyası gönderecek. Beklerken sabırlı olmanızı tavsiye ederim malum kargo şirketlerine pek sabır olmuyor ama beklemek de maalesef işimiz. Kitabınız içinde de ajansınız, şablonlar gönderecek siz de beğendiğiniz şablonları sosyal medya hesaplarında paylaşabilecekseniz. Her şey buraya kadar çok normal, okurken sıkıntı yaşadınız mı? Zannetmiyorum.

Tanıtım sıkıntısı

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık etiketiyle kitabınız çıktı ve hem siz hem de KDY tanıtım yapacak. Ben bu süreçte şunu anladım ki, KDY'nin yaptığı tanıtımlar maalesef kitabı satın almaya itmiyor. Tanıtım konusunda ciddi anlamda sıkıntılar var. Ben bunun için mail attığımda ilgili kişilere iletildiğine dair dönüş aldım. Acaba ilgili kişiler bunu dikkate alacak mı bunu bilemeyeceğim. KDY etiketiyle çıkan kitaplar sadece Kitapyurdu sitesinde satılıyor. Kitapçıdan alma gibi bir lüksünüz yok, yıl 2020. İnternet üzerinden bir kitap satışı ne kadar çok etki eder bilmiyorum ama en azından kitabevlerine dağıtılsa internetten 5-10 kat daha iyi satılacağından çok eminim. Bir kitabı internet üzerinden incelemek var ama inanın kitabevindeki incelediğimiz kitap kadar tat vermiyor. Kitabevlerinde her yayınevine ait kitapları görürken neden KDY etiketiyle çıkan kitaplar yer almıyor bunu bir türlü çözemedim. Oysa ki KDY, yeni yazarlara fırsat verip böyle büyük bir girişime adım atmasına rağmen çok merak ediyorum. Bence bunu bir gözden geçirmeleri gerekiyor. Eminim benim gibi düşünen yazarlar vardır. Bu yüzden tanıtım konusu biraz sıkıntılı. Kitap çıkaracaksanız sosyal medya hesaplarınızda takipçi satın almanız gerekebilir.
Şaka. Özünüzle güzelsiniz. 

İlk kitap için KDY doğru tercih mi?

Bana göre doğru tercih. En azından dijital platformda popüler kitap yazıp meşhur olduğunuzda yayınevleri sizin peşinizden koşacaksa, bırakın siz yayınevinin peşinden koşun. Gerçi hoş, koştuğumuz yayınevlerine gönderdiğimiz kitapların yüzünü dahi açmayıp iptal edebiliyorlar. En azından bu ülkede yaşıyoruz. Her türde yazmış olduğunuz bir kitabınız varsa ve bu hazırsa kesinlikle KDY'ye başvuru yapın. Çıkma olasılığı net %90. KDY üzerinden kitap çıkarıyorsanız yazar telifi de alıyorsunuz. %50 yazar telifi mevcut. İyi kötü en azından harçlığınız çıkar. Bunu da yok milyarlar kazanayım, yok kitabım çok satsın, yok meşhur olayım gibi düşünce ile de yapmayın. Öyle olunca yazdığınız kitaba hakaret oluyor. İlk kitap tercihi KDY ile yaparsanız ikinci kitap için başka bir yayınevinden kitap çıkarmanız daha sağlıklı olur. En azından diyebilirsiniz ki "ben ilk kitabımı çıkardım" Bu konuda şanslısınız demektir.

KDY yazarların iletişimsizliği:

Bu sorunu yazmadan geçemeyeceğim. KDY, yazarların kitaplarının tanıtımını yaparken yazarların sosyal medya hesaplarını etiketlemiyor, yıl 2020. Ben beğendiğim bazı kitapların yazarlarına sosyal medyada ulaşamadığım çok oldu. Hiçbir şekilde iletişim yok. KDY, günde 5-10 tanıtım gönderisi yapıyor Instagram ve Twitter üzerinden. Kitabın yazarına ben nasıl ulaşacağım? Ya da okuyucular? Bu durum da gözden geçirilmesi gerekiyor kanımca.
Aynı zamanda "KDY yazarları" adı altında açılmış bir Instagram hesabı var ve bu kesinlikle çözüm değil. Ben isterim ki, KDY yazarlarıyla bir görüşme yapayım ve bu süreci onlardan da dinleyeyim istiyorum ister canlı yayın, ister röportaj ister zoom bağlantısı üzerinden fark etmez sohbet etmeyi çok istiyorum. Hal böyle olunca yazarlara ulaşma şansımız hiç yok. Dediğim gibi kitap tanıtımı yaparken kitabın yazarının sosyal medya hesapları etiketlenmesi gerekiyor. Etkileşim alınacaksa bunları gözden geçirmek gerekiyor. 

Benim kitap sürecim bu şekilde gelişti. En azından yayınevleri işleri içerisinde neler döndüğünü az çok Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık üzerinde anlamış oldum. Sizlere de tavsiyelerde bulunup KDY'nin artısı ve eksiliğinden bahsettim. Umarım kitap yazan benim gibi genç arkadaşlara yardımcı olmuştur. Bazı YouTube videolarında emin olun bu süreç düzgün anlatılmıyor. En azından yazmış olduğum yazımı okuyup sizler de ilk kitabınızı çıkarabilirsiniz. Ülkemizde en azından böyle bir girişim varken denemeden geçmeyin kesinlikle.

Bana destek olmak amaçlı kitabımı sipariş verir misin?


Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık hakkında kapsamlı bilgilere buradan ulaşabilirsin!


Çalıştığım ajansım: Liber Ajans

Yorum Gönder

3 Yorumlar

 1. Merhaba,
  Peki yazı puntolarını-yazı fontunu da biz mi belirliyoruz yoksa standart mı?
  (son yazıma bakınız:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, ben Word’de yazarken yazı font ve puntosunu kendim belirlemiştim, kdy biraz değişiklik yapmıştı. Evet sizinkine baktım şimdi. Normalde kendiniz belirleyebiliyorsunuz tabii. :)

   Sil
 2. https://www.sikayetvar.com/liber-ajans/liber-ajans-verdigi-vaadi-gerceklestirmiyor

  YanıtlaSil