Advertisement

Main Ad

Albüm dinleme alışkanlığı

Bu konu hakkında çok şey yazılıp çizilmiştir. Ben de biraz kelam etmek isterim. 23 yaşındayım ve hâlâ albüm dinleme alışkanlığına sahip bir müzikseverim. Albüm dinlemeye ihtiyaç duyanlardanım. Albüm dinlemek ile bir şarkı dinlemek arasında çok fark var. Özenle hazırlanmış her bir uğraş benim için doyurucu oluyor. Albüm dinlemenin böyle bir şey olduğunu anlatmak istiyorum.

Albüm dinlemeyi seven birisi olsam da, elbette herkes gibi dijital platform üzerinde sınırsız albümlere erişebiliyoruz. Hepimiz bunu yapıyoruz zaten.

Fark ettiğim bir nokta var. Ben, bir albümden şarkı dinleyip listeme ekliyorsam bazı insanlar sadece sanatçı profilinden öne çıkan şarkıyı dinleyip listeye ekliyor. Bunun belli olma sebebi albüm ya "best of" ya da "remastered" üzerinden çıkmış olması. Bakıldığı zaman o albümün içindeki şarkıyı dinleyerek listeye kaydetmeyip sadece sanatçı profilde öne çıkan popüler şarkıları dinleyip listesine kaydeden insanlar var. Dolayısıyla albüm dinleme alışkanlığın ne kadar da düşük olduğunu anlayabiliyoruz. 

Ticari açısından mantıksız gelen albüm yapmanın önemi aslında büyük. Gerçi şu son zamanda zor bela albüm yapan değerli müzisyenlerin bunu gerçekleştirmesi takdire şayan. 

Albüm dinlemenin en büyük faktörler arasındaki konser duyurularından sonra sanatçı ve müzik grupların albüm dinleme oranları ile hayata gözerini yummuş müzisyenlerin ölüm haberini almasından sonraki dinleme alışkanlığı oldukça fazla. 

Albüm dinlemeye önem veren dinleyicilerin yanı sıra sadece 2-3 şarkı dinleyip sonrasında popüler şarkılara yönelen dinleyiciler mevcut. Bu durum elbette şaşırtmıyor ama çok sevdiğiniz sanatçıların büyük bir emekle hazırlamış olduğu albüme kulak kabartıp dinlemekte fayda var. Çok değil, bir saat vakit ayırmanız, sanatçıların size sunduğu yeni işe heyecanlı olup aynı duyguları paylaşmanız sizin açınızdan yararlı olacaktır.

Yorum Gönder

1 Yorumlar

  1. Zeynep Tutkun3/22/2021

    Bazen dinlemeye vaktim olmuyor kısa kısa keşfetmek için ileri sararak dinliyorum ya da önizlemeyi dinliyorum eğer vakit bulursam ne ala albüm dinlemek gerçekten zevkli

    YanıtlaSil