Advertisement

Main Ad

Büyüleyici sözlerin yaratıcısı: Martin Gore


Depeche Mode şarkılarını dinlerken kesinlikle Martin Gore hakkında bir şeyler yazmam gerektiğini düşündüm. Depeche Mode'un her bir üyesini çok sevip saygı duysam da, Martin Gore benim için en önemli müzisyen. Müziğin dehası ve Depeche Mode için yazdığı çoğu şarkıların esas sahibidir kendisi. Kalemine o kadar çok saygı duyuyorum ki, bu kadar nefis şarkıları hangi ruh halinde yazdığını hiç çözemiyor, her dinleyişimde şarkının altından bir sürü anlam arıyorum. Martin Gore sanki karşıma oturmuş da kendini anlatıyormuş gibi. 

Depeche Mode hayranlığımı bilenler bilir. Şarkılarını büyük bir keyifle dinleyip, onların düşüncelerini anlama ve albümlerini alıp arşivime ekleme sürecim çok özel geçmişti. Grup ile alâkalı her şeyi en ince ayrıntısına kadar bilmek ve grubun her bir üyesini iyice tanımak istiyordum. Neyse ki, internet bana bu konuda çok büyük yardımcı oldu. İzlediğim röportajların yardımı da büyük elbette.

Martin Gore'un yazdığı sözlerin dinden cinsel imalara kadar her konuda kendini cesurca ifade edebilen bir müzisyen. Bu da Depeche Mode şarkıların ne kadar da önemli olduğunu gösteriyor. Her bir şarkısından ilham alabiliyorsunuz Martin'in bize aktardığı güçlü sözleri sayesinde. Yazdığı sözleri kenara koyup anlam yoğunluğuna odaklandığınızda kendinizden bir parça bulabileceğinizi garantileyen birisi Martin Gore.

Yetenekleri bir yana Gore, grubun beyni, solo albümleri olan, back ve lead vokali grubun gitarist ve klavyecisi. Adamda yok yok denilecek kadar çoğu şeyi yapabilen bir müzisyen. Bunun için Depeche Mode'un stüdyo günlüklerinden oluşan videolara ve görsel şölen niteliğindeki konser kayıtlarına bakabilir. 

Depeche Mode konserlerinin çoğunu izledim. Bazen tekrara bile düşebiliyorum ama elimde değil. İzledikçe insanın bir daha izleyesi geliyor. Sahnede Dave Gahan ve ekibini görürüz ama Martin Gore'un enerjisi sahnede büyük neşe saçar. Gülümser ve bu zamana kadar söylediği her şarkının sonunda "thank you" demesini hiç eksik etmez. Ekran karşısında ağzına sağlık demekten insan kendini alamıyor. En azından benim için öyle. Martin'in konserlerde 2-3 şarkı söylemesi konsere giden hayranlar için çok önemlidir. Yalan yok, beni ağlatıyor. 

Martin Gore'dan dinlemeyi en çok sevdiğim Depeche Mode şarkıları olarak başta A Question of Lust, Somebody, One Caress, Home ve I Want You Know öncelik olarak geliyor. Somebody özellikle. Düğün şarkımın bu olduğunu buraya da yazayım madem. Evet, düğünüme Martin Gore gelip söylemeyecek olması üzücü ama bu şarkıyı arka plan olarak çaldıracağımdan hiç şüphem yok. Klasikleşen Enjoy the Silence şarksını her ne kadar Martin Gore'un eseri olup Dave Gahan tarafından seslendirilse de, şarkının Harmonium versiyonunda Martin Gore resmen döktürmüş. 2:42'lik "her güzel şey kısa sürer"in en büyük örneği olan bu versiyonu dinlemeniz için aşağıya alayım sizi. 


Martin Gore'un sesi, Dave Gahan'a göre biraz daha ağır. Bu konser kayıtlarında açıkça bellidir. Dave'in ses tonu şarkılarda ipek gibi narin görünse de, Martin'in sesi Dave'e göre daha baskıcı. Bunu anlamak için sadece konser kayıtlara bakmak gerekmiyor; grubun 2009 çıkışlı ve bonus şarkılı olan Sounds of the Universe albümündeki eski ve o albüme ait şarkıların demo halini Martin Gore'dan dinlemek mümkün. İki vokalin verdiği his arasında büyük fark olduğunu anlayacaksınız. Vokal kıyaslaması olduğunu düşünebilirsiniz. Yeri gelir Dave Gahan'ı tepelere çıkartırım ama bu yazının konusu Martin Gore olduğundan dolayı bir de bir gruptan bahsettiğim için kendisinin söylediği DM şarkılarına olan yakın bakış açısını yazıyorum ki, iki vokalin verdiği yoğun hisleri iyice anlayın diye. Albümün bonus versiyondaki çoğu demoları Dave Gahan yerine Martin'in sesinden dinleme fırsatı verildiği için gruba genel olarak ne kadar teşekkür etsek az kalır. İçimiz bir hoş olur Martin'in sesini duyunca. Bunu nasıl anlarız diyenler için de Spotify hesabımda yaptığım Martin'in söylediği Depeche Mode şarkılarından oluşan listemde irdeleyebilir, diğeri için de size zahmet olmazsa YouTube'a gidip adını aratıp dinleyebilirsiniz.

Yorum Gönder

1 Yorumlar

  1. Çok büyük bir müzisyen. Depeche Mode'un beyni. Alan Wilder ile Martin L. Gore. Bir grubun ihtiyaç duyduğu her şey.

    YanıtlaSil