Advertisement

Main Ad

Eski şarkıların modası geçmez

Geçmez çünkü çıkan yeni işleri dinledikten sonra peşine eski şarkılara dadanmamızın sebebidir bunlar. Spotify'da yaptığım eski hit olmuş şarkılardan oluşan listelerimin köpeği olmuş vaziyetteyim. Yeni işleri büyük bir keyifle dinliyor olsam da elbette ben de herkes gibi eski şarkılara yöneliyorum. Apayrı bir tat veriyor. 

Birkaç gündür deli gibi Eminem'in eski şarkılarına sardım. Eminem'i ara ara takip ederim ama hayran kitlesi gibi her şarkıyı dinleyenlerden değilim. Severim o ayrı. Not Afraid herkesin bildiği bir Eminem şarkısıdır ki, adam Recovery albümü üzerinden kaç tane albüm çıkardıysa yine de dönüp deli gibi bu şarkıyı dinliyoruz. Karantina ile gelen müzik dinleme alışkanlığımıza hep bir yenilik kattığı gibi eski şarkıları dinleme alışkanlığımız daha bir fazlalaştı.

YouTube'da eski popüler olmuş birkaç şarkının 1 milyar görüntüleme alması da bir nevi bunun en iyi örneklerinden. Kaçımız sanki ilk kez  System of a Down'ın Chop Suey!'i izlerken/dinlerken bulmuyoruz ki? Eski şarkıları video klibi ile birlikte dinlerken sanki hiçbir şeyden haz almıyormuşuz gibi o kadar iyi geliyor ki, insanın üst üste o şarkıyı dinleyesi geliyor.

Eski popüler şarkılara sardığımı söylemiştim. Rihanna'nın neredeyse çoğu hitlerini bugün bile severek dinliyor iken, son zamanlarda iyice sardığım Sean Paul'ün hitlerine büyük aşık olmuş vaziyetteyim. Dinliyorum diye gittiğim mağazada bile eski şarkılarına denk geliyorum. Günümüzde bile eski şarkılara olan ilgi yoğun büyük olacak ki, işletilen mağazalarda bile eski hit şarkıların çalınmasına büyük önem veriliyor. 

Justin Bieber ve One Directon'ın büyük patlama yaptığı dönemlerde o zamanlar müzik zevklerimiz daha farklıydı ve bu iki ismi dinleyenleri kabullenemiyorduk. Şimdi kendi adıma konuşmak gerekirse günümüzde ara ara Justin'ın eski şarkılarını severek dinliyorum. Dinleme alışkanlığımız değişiyor çünkü. Zamanında laf attığımız çoğu müzisyenleri bugün bile iyice dinliyorsak bir şeyler yolunda gidiyor demek ki. One Direction'ın hitleri günümüzde de dinlenmekte.

Yani diyebileceğim şu ki, hangi yeni işi dinlersek dinleyelim kesinlikle eski hitlerin yanından geçemiyor. Beğendiğimizde bu elbette sorun değil ama kaçımız eski şarkılara yönelmiyoruz ki? O yüzden eski şarkıların modası asla geçmez.

Yorum Gönder

0 Yorumlar