Advertisement

Main Ad

Her çıkan şarkıyı dinlemek için mesai ayırıyor muyuz?

Her hafta Cuma günü dünya çapında dijital platformlarda rakam veremeyeceğim ölçüde yeni şarkılar yayınlanıyor. Çoğunluk tekli ve EP albüm olduğundan dolayı normal albüm çıkışları biraz düşük. En azından ülkemiz adına konuşabilirim. Spotify'da New Music Friday ile New Music Friday Türkiye adında listeler var ve her hafta müziğin nabzı bu listelerde tutuluyor. Haliyle çıkan her şarkıyı dinlemek ve bunları müzik blog sitelerinde yer verilmesi gerekiyor. Peki çıkan her şarkıyı dinlemek için yeterince mesai ayırıyor muyuz? 

Son yıllarda fark ettiğim bir şey varsa, o da şarkıyı dinlemeden gelen basın bültenlerini haber sitesine girip yayınlamak. Bunu birçok müzik blog sitesi yapıyor. Günde 20 haber geldiğinde 20 işi dinlemek için ciddi anlamda mesai ayırmak gerekiyor. Benim tarafımdan bakacak olursam çıkan her işi dinlemiyorum. Tabii bu aynı gün içinde olacak diye bir kaide de yok. İsteyen ertesi gün de oturup dinler ama hiçbir işi dinlemeye zahmet etmeyip sadece gelen basın bültenlerini anında siteye hazırlayıp yayına vermek biraz da sorun burada başlıyor.

Bana gelen basın bültenlerini dikkate alıyor ve müsait olduğum bir zaman diliminde oturup dinliyor isem, kimisini sitemde yer vermeye çalışıyorum ama hiç dinlemediğim bir çıkışı anında yazı hazırlayıp ortama servis etmiyorum. Çıkan isimlere destek her zaman önemli ve destek olduğum birçok isim var ama yayınladıkları işleri dinlemeden sırf sitede kalabalık olsun diye şarkıyı dinlemeden haber hazırlayıp yayınlamak hem dinleyici yönünden hem de müzisyen/grup yönünden biraz haksızlık oluyor. 

Gerçi hoş müzisyenler, gönderdikleri basın bültenlerinde adını duyurmak için elinden geleni yapsalar bile, blog siteleri yöneticilerinin haberi yayınlaması için ister dinlesin ister dinlemesin modunda takıldığından dolayı kim ne yapıyorsa yapsın düşüncesinde. 

Diyeceğim o ki, haber gireceğim ayağına çıkan şarkıları dinlemek için gereken mesai ayırılmıyorsa ciddi anlamda sorunlar var demektir. Bunun aşılacağını düşünüyorum.

Yorum Gönder

0 Yorumlar