Advertisement

Main Ad

Müzik sektörüne üvey evlat muamelesi

Müzik ve eğlence sektörü bir senedir işsiz. Bir senedir hem müzisyenler hem de müzisyenlerin arkasında ve önünde çalışan emekçi isimler zorlu bir süreç geçiriyor. Zaten bu duruma artık şaşıramıyorum çünkü ülkemizde ne oluyorsa anında müziğe sınır getiriliyor. Bu gelenek yıllardır değişmedi. Covid-19 kaynaklı birçok yerlerin kapalı olması ülkemizde görülen korkunç bir acı. Yavaş yavaş çoğu yerler toparlansa da maalesef eğlence sektörü için hâlâ bir çare bulunamamış durumda. Müzik ve tiyatro hâlâ yasakken topluca yapılan bazı şeylerin gözümüze sokulması "ne oluyoruz?" dedirtiyor.

Konser mekanları açılsa ve yüzde 20 olsa bile buna razı olacak müzisyenler elbette vardır ama bu hiç onlara soruldu mu? Yanılmıyorsam hayır. Kapalı mekanlar açıldığında evet toplanmak riskli olabilir ama belli bir kapasiteyle iş yapılsa sektörün az çok toparlanabileceğini düşünüyorum. İş artık çevrim içi konserlerle yürümüyor. Bunu da arkası pek gelmedi fark ettiyseniz. Her insanı ekran başında tutamazlar çünkü. Çevrim içi konserler Covid-19 öncesinde de vardı zaten bu yeni değil ama Covid-19 ile birlikte geçtiğimiz sene müzisyen ve gruplar iyi kötü çevrim içi konser gerçekleştirdiler. Müzik ve eğlence sektöründeki gelinen son nokta gerçekten çok yazık. 

Dizi sektörü devam ederken müzik sektörüne neden üvey evlat muamelesi yapılıyor ben bunu bir türlü anlamıyorum. Kültür sanattan bu kadar uzun kalmak olacak iş değil. Futbol ligi de için de geçerli bu söylediklerim. Topluca izlenilen şeylerin yasağı olmazken müziğe inatla yasak getiriliyor. Yapılan kongreler de bonusu. Bağıra çağıra herkesin bir arada olduğu kongrelerde yapılan tezahüratlarda virüs geçmiyor da kapalı konser mekanlarında mı geçecek? Dikkatsiz olanları sosyal medya ve  haberler aracılığıyla yeterince görüyoruz. Bilemiyorum, ciddi anlamda sıkıtılar var müzik sektöründe. Aşı bulunmadan bu yıl konser durumları zor gibi görünüyor ama ne olursa olsun olumlu düşünmekte fayda var. Yazı ile kolay gibi görünse de, ben de bir dinleyici olarak müzisyenlerden uzak kalmanın ne demek olduğunu biliyor ve müzisyenlerin düşüncelerine büyük önem veriyorum. 

Bazı ülkelerde birtakım konserler gerçekleşmeye başladı. Instagram'da takip ettiğim birkaç kişiden gördüğüm kadarıyla izleyiciler sosyal mesafeye uyup rahatlıkla konser mekanlarında bulunuyor. Üstelik müzisyenlere devlet yardım eli uzatıp sektör ile alakalı olumlu ya da olumsuz açıklama yapıyor iken ülkemizde müzisyenler bunu görmüyor. Evlat muamelesi değil de ne? 

Müziğin Sesini Aç

Müzisyen Mavi, Şimdi Derneği adında bir yardım ağı başlattı. Gelen kısıtlı yardımlarla güçlerini arttırıp acil ihtiyaç sahiplerine ulaştırıp destek olmak amacıyla, "Müziğin Sesini Aç" havuzunda ne birikirse, o oranda yardım edileceğini duyurmuştu. Acil ihtiyaç sahibi bir müzik emekçisi tanıdığınız varsa mavihaller@gmail.com adresine mail atabilir, yapılan çoğu işleri Instagram'daki @seziland hesabında bulabilirsiniz. Kimin nasıl destek olacağını Mavi hanıma Twitter hesabı üzerinden @Mavihaller iletişime geçebilirsiniz. Sürecin tamamen şeffaf, resmi bir dernek hesabı ile yürütüleceğinin garantisini veriyor. Geçim sıkıntısı çeken müzisyene yapılan her yardım çok önemli. Görmezden gelinmemesi lazım.

Yorum Gönder

0 Yorumlar