Advertisement

Main Ad

Unutulmamak için aynı şarkının farklı versiyonlarını yayınlamak

Müzik sektörü bazen yorabiliyor. Yanlış anlaşılmasın, hep müzik yapsınlar ama aynı şarkıdan da 5 adet versiyon çıkarmazlar herhalde diye de bazen kızmıyor değilim. Her hafta güncellenen Spotify'daki Yeni Müzik Radarı listelerinizi sıkı takip ediyor musunuz? Fark ettiyseniz liste bazı şarkıların akustik ve remiks versiyonlarından geçilmiyor. Bunu, dün karşıma çıkan bir tweet sayesinde fark ettim. Aslında fark etmek değil de sadece dün bakınca gözüme net olarak çarptı. Her hafta bir bakarım Radar'a neler var diye ama pek de irdelemem listeyi. 

Salgın sonrası yapılan her şarkı nasıl değerliyse, şarkıların farklı versiyonları da bir o kadar can sıkıcı olabiliyor. Varsın bir sene sonra özel bir versiyon çıksın ama her hafta bunu görmek, işin nasıl aceleye getirildiğini özetliyor. Unutulmamak için farklı versiyon yapmaya başvuruyor müzisyenler. Evet, sizin övüp övüp bitiremediğiniz büyük yıldızlar bile.

Bana göre farklı versiyon olan şarkıları tek bir albüm üzerinde toplanıp yayınlansa daha makul olur kanaatindeyim. Geçen ay olması lazım bir basın bülteni ulaştı bana. Grup, çıkardığı yeni şarkısının tanıtımı için basın bülteni göndermiş. Tabii bu mailler birikince bir sonraki hafta aynı gruptan yine basın bülteni geldi. Konu bir önceki hafta yayınladıkları şarkının akustik versiyon tanıtımıydı. Tuhaf buluyorum bunu nedense. Hazır olan bir iş varsa madem ikisini birlikte yayınlamak bu kadar zor olmamalı. Hafta hafta gidecek herhalde dedim belki haftaya remiks versiyon tanıtımı gelir gibisinden güldüğümü de çok iyi hatırlıyorum. 

Uzun bir ara vermek istemeyen isimler, işin kısa yolu olarak farklı versiyon yayınlamanın peşinde. Unutulacaklarını bile bile bu işi yaptıkları bariz aşikâr. Sadık dinleyici elbette unutmaz bunu da göz ardı etmemek lazım. Müzisyenler de haklı. Pandemi patladığından beri herkes iyi kötü üretim yapmanın peşinde. Yapsınlar ama diğer versiyonları da birlikte yayınlamak dinlenmeyeceği anlamına gelmiyor. Yine de oturup dinleyeceğiz. Dinleyiciyi de yormazlar hem. 

Yorum Gönder

0 Yorumlar