Advertisement

Main Ad

Film izleme alışkanlığı üzerine

İzlediğim film sayısı kadar kitap okusaydım şu an tam bir kitap kurdu olup, evim kitaptan geçmezdi sanırım. Bunu deme sebebim, kitap okuma alışkanlığımı kaybetmemden dolayı. Oluyor ya, bazı alışkanlıklarımız zaman geçtikçe değişir, yerine başka alışkanlıklar alır, ben de o dönemden geçiyorum diyebilirim. Pandemi ile gelen değişim süreci de bunun bir nevi örnek olarak gösterebilirim. Bu yıl kendimi film izlemeye adadım desem abartmış olmayacağım çünkü hafta içi çalıştığımdan dolayı 3-4 film izliyorsam, hafta sonu da tam tamına 6-7 film izliyorum. Gerçi evinde boş zaman geçiren insanlar benim izlediklerimin birkaç katını izliyor olsalar da sonuçta boş vakitlerini bu şekilde değerlendiriyorlar. İnsanların oyalanacak bir şeyler yapması lazım haliyle. Ben de kendimi çeşitli filmler izleyerek oyalanıyorum.

Film izlemek üzerine olan bu alışkanlığım nasıl başladı tam olarak bunu hatırlamasam da, pandemi başlangıçlarında sanırım "vakit geçsin" amacıyla yola çıktığımı söylemeliyim. Aklımda aman aman bir hedef yoktu ve IMDb Top 200 listesine bakayım da film izleyeyim kafasında değildim. Konusu ilgimi çekiyorsa film izleme taraftarındaydım. Sadece öylesine ama şunu söylemem gerekirse kendimi 100 film izleyeceğim diye bir şart koymuştum. 2020'yi izlediğim 125 film ile kapattım. 

Film izleme döngüm hep şöyle olur; fragman bakmayı her ne kadar sevmesem de, film sitelerinde yer alan konular benim ilgimi çekiyorsa genelde izlerim. Tabii bir film hakkında yapılan yorumları da bakmadan başlamam. Yorumlar da önemli. Genelde yanılmam da zaten. Olumlu yorum olan bir filmi izledikten sonra benim görüşüm de aynı yorumlardaki gibi olur. Bazen izlediğim bir film sonrası fragmanına bakarım. Fragmanlar insanı ciddi anlamda yanıltabiliyor. Alâkalı/alâkasız fragmanlar olabiliyor çünkü. 

Bir filmi izleme hevesi olarak bu konuda kararsız kaldığım çok olmuştur. Eminim sizler de öylesinizdir. Listemde izlenmemiş filmler varken inatla gidip film sitelerinde film karıştırmam bana bayağı zaman kaybettiriyor. 

Yeni çıkan her filmin peşinden pek koşan birisi değilim. Sinema salonları açılsaydı bunu elbette yapardım ama öyle bir durumda olamadığımız için Netflix, Blu TV vb. platformlarda yayınlanan yeni içerikleri izleyesim gelmiyor. Eski filmlerin tadını yeniler veremiyor. Ben bu görüşteyim. Özellikle 2019 sonrası çıkan filmleri bazen çerezlik niyetine açıp izliyorum. Netflix manyağı da değilim. 5 sene önce çıkan bir film, "yeni" olarak platforma geldiği zaman sanki yeni çıkmış gibi herkesin o filmden bahsetmesi de bana biraz itici geliyor. Belki gözümüzü biraz Netflix'in dışında açarsak belki de o filmleri başka film sitelerinde keşfetme fırsatımız olur. 

En sevdiğim film siteleri olarak film modu, 720pizle, uğur film (büyük fanıyım). Genelde bu film sitelerinde aradığım filmleri bulabiliyorum. Netflix kullanıcısıyım bazen oradan da film bulup izliyorum. Kafama göre yani anlayacağınız.

İzlemek istediğim o kadar çok film var ki, hangisini hangi sırayla yapacağımı inanın ben de bilmiyorum. IMDb Top 200 listesinde izlemek istediğim çok film var. İnanır mısınız The Shawnshank Redemption'ı daha bu sene izledim. 23 yaşımda ve bu kadar geç izlediğim için de tüm sinema severlerden özür dilerim. Özür diliyorum çünkü bu filmi nasıl bu kadar geç izleyebildim aklım almıyor. Her sahnesi aklımda şu an. IMDb puanı en yüksek film bir de. Utan canım kendim! Açıkçası The Shawnshank Redemption gibi izlemek isteyip de izlemediğim film çok var. İsim vermemek ile birlikte artık bir gün o filmleri de uygun ve ruh halim iyi olduğunda umarım izlerim.

Tek dileğim şu yasakların kalkmasıyla birlikte sinema salonlarında film izleyebilmek. Gerçekten herhangi bir filme bilet alıp gitmek istiyorum. Bu özlemden mahrum bırakıldığımızı hâlâ inanamasam da maalesef şu lanet söz olarak yapacak bir şey yok diyerek bu yazıyı sonlandırıyorum. Sizin de film izleme alışkanlıklarınız var ise lütfen bana yorum gönderin.

Fotoğraf: Indepented Türkçe

Yorum Gönder

0 Yorumlar