Advertisement

Main Ad

İstanbul'da çekilmez trafik


Kafe ve restoranların açılması üzere İstanbul'da meydana gelen inanılmaz bir trafik var. Aslında bundan öncesi de elbette vardı ama son bir senede trafik mevzusu iyice artmaya başladı gibime geliyor. Gideceğim yer tek vesait ise trafik durumundan otobüs kullanmayıp metrobüs, metro gibi aktarma yaparak gidiyorum. O kadar saçma geliyor ki bu durum, oysaki gideceğim yere tek bir araç var ama saatlerce trafikte kalmaktan sıkılacağım için mecburiyetten diğer toplu taşıma araçları kullanıyorum. İstanbul'da her an artık trafik olması insana "yeter artık" dedirtiyor. 

İnsanların çoğu memleketinde ve büyük şirketlerin hâlâ evlerinde çalışmalarına rağmen trafik inanılmaz kilit. İstanbul, yaşanacak bir yer olmaktan çıkıp uzaklaştı benim gözümde. Bir yerden bir yere gitmek bu zamanlarda inanılmaz eziyet. Dün Taksim'e gitmek üzere Tramvay kullanayım dedim, ne de olsa Kabataş'tan Taksim'e geçebiliyordum. Son durağa gitmektense Aksaray'da inmek istedim çünkü M2 Hacıosman metrosu simgesini görünce dedim Taksim'e daha da kısa ulaşırım. Güngören'den Tramvay'a bindiğimde kalabalık Zeytinburnu'nda başladı. Adım atacak yer yok. Bir ayağımı diğerinin üzerine koymam gerekiyordu, öyle rezil bir durum. Aksaray'a kadar insanlarla burun buruna olmak başımı o kadar çok döndürdü ki resmen insanlardan tiksindim. Durağa geldiğimde öyle bir kalabalıkla karşılaştım ki, ne inebiliyorsun, ne insanlar binebiliyor ne de yürüyebiliyorsun. Sanırsın miting var da insanlar oraya gidiyormuş gibi. İğne atsan düşmez. Pişman olmuştum. Tramvay'da M2 simgesi koymalarına rağmen yakınlarda Hacıosman'a giden metro göremediğimden dolayı Aksaray metrosuna giderek aktarma ile Taksim'e geçebildim. 3 vesait ne dolu bir zaman dilimi. Bir yere gitmek bayağı işkence haline gelmiş. Araç kullanan insanlar bile trafikte mahvoluyordur. Ne de olsa kalabalık bir şehirde yaşıyoruz. İşe gidip gelenlere şimdiden sabır diliyorum. 

Bahsetmek istediğim durum, her an, her yerde ve her dakika trafik olması bir yere gitme isteğini iyice zorlaştırıyor. Araçların seferlerini sanki inatla azaltmışlar gibi, insanlar bir araca aynı anda yükleniyor. Sonraki araç geç geleceği için kimse beklemek istemiyor doğal olarak. Seferlerin atması gerekirken aksine azalıyor gibi. Zaten durakta bir aracın gelmesi için rahat 5-10 dakika kadar bekliyorsun. Bizim ülkemiz her şeye müsait olduğundan dolayı bir de yoğun turist sayısını baz aldığımız zaman toplu taşıma araçlarının seferleri daha da sıkılaştırılması lazım. Özellikle Fatih ve Zeytinburnu bölgesine her dakika tramvay seferleri olması acayip şart. Büyük yoğunluk bu iki bölgede başlıyor. Bunları da geçiyorum, metro ve tramvay gibi araçlara harcanan bütçelerin bence çoğu olarak yol yapımlarına harcansa biraz bu sorun çözebilir gibime geliyor. Sokağa çıkma kısıtlamasının da en büyük etken olduğunun da farkındayım. Umarım bu gibi çileler biter de en azından yol çekenlere biraz nefes aldırırlar. 

Yorum Gönder

0 Yorumlar