Advertisement

Main Ad

Letterboxd'nin keyifli dünyası

IMDb kullanıcısı olsam da, kullanış açısından Letterboxd'yi tercih ediyorum. Burada acayip şeyler dönüyor ve uzun zamandır bir uygulama kullanırken kendimi rahat hissetmemiştim. Ocak'ın ilk haftasına kadar Letterboxd diye bir platform duymamıştım. En yakın dostumun bana haber vermesi ile Letterboxd'ye üye olmuştum. Ben, normalde izlediğim ve aklıma sonra gelen filmlerin afişlerini Pinterest hesabımda biriktirdiğim pano dosyamda tutuyordum. Geçtiğimiz sene izlediğim filmler hakkındaki yorumumu Twitter ve Instagram kullanırken afişleriyle birlikte paylaşıyordum. Yaklaşık 1 ay bunu yapmayı bıraktım ve izlediğim filmler hakkındaki yorumlarımı artık Letterboxd hesabımda paylaşıyorum. Ara yüzü daha rahat. İstediğin gibi oylayıp arkadaşlarınla paylaşıyorsun, tekrar izlediğin bir filmi yeniden paylaşma özelliği var ve bunun yanında aktivite kısmında arkadaşlarının neler yaptığını görebiliyorsun. Bildirim alıyormuşsun gibi. Bu açıdan Letterboxd'nin daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum. 

Ocak ayında izlediğim bütün filmleri Letterboxd hesabımda biriktirmeye başladım. Adını hatırlayamadığım çoğu filmleri Pinterest dosyamdaki afişler yardımıyla bunu yapmam daha kolay oldu çünkü bazı orijinal dilinde olan filmler, afişte farklı bir dile çevrildiği için Letterboxd arama kısmına yazdığın zaman çıkmayabiliyor. Letterboxd'nin şöyle bir özelliği var; İngilizce adıyla çevrilmiş olan filmin altında orijinal adını gösterebiliyor. Göze de çok batmıyor zaten. Bu açıdan çok iyi.

Şu konuda biraz yakınabilirim. Bazı filmlerin posteri dışında başlık kısmında filmden bir karenin görünmesini çok istiyorum. Çoğu filmde bu olmuyor. İnsanlar postere aldanarak film izlemeyebilir. En azından IMDb gibi 1-2 filmden kareler olsa fena olmazdı. Umarım iyileşir bu durum.

Sağlam eleştiri okumak için Letterboxd imdadınıza yetişecek bir film sitesi. Film koleksiyoneri olarak profilinizi izlediğiniz filmler ile doldurup arkadaşlarınıza paylaşma imkanı sunuyor. Ayrıca diary kısmı Letterboxd'de en çok sevdiğim detaylardan birisi. Hangi gün ne izlediyseniz diary kısmında görünüyor. Bu bile siteye bağımlılık yapabilecek cinsten. 

Letterboxd, sinemanın Spotify'ı diyebilirim. Hoş, her iki platformun eksikleri olsa da zamanla iyileştireceklerini düşünüyorum. 

Aktör ve aktrislerin sayfasına girdiğinizde kaç tane yapımlarını izlediğinizi gösteren göz işareti için bile siteye üye olunabilir. Gerçekten bakması çok keyifli. 

Letterboxd, film sitesi olmasına rağmen birkaç Netflix dizisi, ve mini-series olan dizileri de gösteriyor. Her dizi yok. Belki bu dizi ekleme özelliği gelip film ile ayrı tutulduğunda daha iyi olabileceğini düşünüyorum.

Bir sene içerisinde kaç tane film izlediyseniz profilinizde film sayısının yanında "50 this year" kısmını görebilirsiniz. En azından tek tek saymanıza gerek kalmıyor.

Letterboxd'de aslında daha fazla özellikler var ama yıllık abone olmanız şartıyla bu fırsattan yararlanabiliyorsunuz. Herkes yıllık abone almak ister mi bu bir tartışılır ama sıradan bir film koleksiyon yapıp, liste oluşturmak, izlediğiniz filmleri oylayıp yorum yazmak ve arkadaşlarınızı takip etmek için yıllık aboneye çok da ihtiyaç duyulacağını zannetmiyorum. 

Genel olarak Letterboxd'nin keyifli dünyasında dolaşmak en az film izlemek kadar bana keyif veriyor. IMDb elbette önemli. Hatta ben sırf IMDb hesabımı sadece Kiefer Sutherland filmlerini oylayayım diye açtım ama Kiefer Sutherland filmlerin aksine izlediğim ve çok sevdiğim filmleri de oylamaya başladım son zamanlarda. Letterboxd arşivimi belki bir gün komple olarak IMDb'ye taşırım. Şimdilik Letterboxd'nin müthiş kullanıcı ara yüzünden çok memnunum. 

Profilimi de bırakayım gelmişken: https://letterboxd.com/bkouquet/

Yorum Gönder

0 Yorumlar