Advertisement

Main Ad

Rammstein'ın bazı kusurları üzerine

Okuyacaklarınız, aşağılayıcı bir yazı değildir diyerek giriş uyarısı vereyim. Büyük hayranı olduğum grup çünkü Rammstein ve sitede kendileriyle alâkalı birçok yazımın mevcut olduğunu biliyorsunuzdur. Rammstein konusunda düşündüğüm ve kusurlarını bulduğum birkaç şey var. Bunu aslında daha önce Twitter üzerindeki kullanıcılardan istediğimde bir sürü tweet göndermeleri üzerine yazarı olduğum ekşi sözlük'te derlemiştim. Bunların yanı sıra sonradan aklıma gelen kusurları neden yazmayayım ki dedim ve bunu yazmaya karar verdim.

Pandemi nedeniyle ertelenen stadyum turunun 2022'de gerçekleşeceğinden haberiniz vardır diye düşünüyorum. Bir sene boş kalan Rammstein'ın hazırda olan albümlerini neden yayınlamadıklarını çok merak ediyorum. Neyin ısrarı bu? Till Lindemann'ı gruptan bağımsız çok aktif olduğunu görüyoruz. Lindemann adı altında Moskova konserinin DVD'si yayınlandı, Till, kendi başına bir tekli çıkardı Ich Hasse Kinder adında. Sound oldukça Rammstein havasında ve keşke bu şarkı Rammstein adı altında çıksaydı diye çok düşünüyorum. Rammstein'ın son albümünün hazırlanmasında yer alan Sky van Hoff'un dokunuşlarının olması resmen Rammstein sound'unu etkiliyor. Till kendi başına neler yapabileceğini gösteren işler peşinde ve bunu oldukça iyi yaptığı aşikâr. Till Lindemann, gösterdiği bu çabayı keşke Rammstein içinde de gösterse emin olun albümden önce rahat 3 tekli yayınlanırdı ama gördüğümüz üzere grup bizi beklemekte epey ısrarcı.

Bazen kafanız dağılsın diye aşırı iyi kalitede konser izlemek istiyorsunuz ve başvuracağınız yer YouTube oluyor. Ben konser kayıtları izlemeyi çok seviyorum. Zaman zaman sitede de derlediğim kayıtlar olmuştur. Rammstein, 2019'da ilk kez stadyum turu kapsamında konserler verdi ve bu stadyum turu kapsamında hiçbir şekilde kalitesi iyi olan performanslara denk gelemedik. Hayran çekimleri ve düzenlemesini hayranlar ya da başka kullanıcıların yaptıklarını izlemek yerine Rammstein ekibi tarafından hazırlanması gereken konser kayıtlarını izlemek neden bu kadar zor? Biraz Metallica ekibini örnek alabilseler keşke. Metallica'nın YouTube kanalı o kadar havalı ki, doya doya bir şarkının canlı performansını açtığınız an garanti kafanız dağılıyor. Rammstein'ın DVD konserlerini bunun dışında tutuyorum ama grubun kanalına girdiğiniz zaman genelde festival kapsamında olan performanslar oluyor. Stadyum turuna ait hiçbir şey mevcut değil. Arşivde olup da yayınlanmayan birçok konser kayıtları var. Bunu pandemi zamanında kaldıkları boş zamanlarında resmi kanallarında yayınlanması gerekiyordu. Çoğu grup bunu yaptı ama Rammstein'dan görememek epey üzücü. 

Rammstein, öyle sert bir grup ki, albüm mü çıkıyor asla programlara çıkmazlar. Röportaj desen zaten her yere röportaj veren bir grup değil. Bunu geçtiğimiz sene grubun ekibinden aldığım mail aracılığıyla öğrendim. Bilindik bir şey zaten bunu inkâr etmiyorum. Richard Kruspe ile röportaj ayarlamaya çalıştığımda ekipleri tarafından 2 kere ret yedim. Sebebi belliydi. Her yere röportaj veren bir grup olmadıklarını bana kanıtlamış oldular. Festival olunca genelde bunu yapıyorlar, ya da Loudwire, Metal Hammer gibi mecralara röportaj veriyorlar. Televizyona çıkacak bir grup da değil zaten. Çoğu grup radyo ve televizyona çıkar albüm tanıtımı ve röportaj için, Rammstein'a ulaşmaları bir hayli zor. 

Çoğu grup pandemi zamanında çevrim içi konserler yapmaya kalkıştı. Geneli böyle olsa da, bazıları stüdyo kiralayıp canlı performans sergileyip bunu dijital platform üzerinden yayınladı. Rammstein'dan bir tık var mıydı? Yoktu. İnsanlar da bekliyor ki, gruptan bir şey gelsin. Bir 10 dakikalık video olsa buna bile razı gelecek dinleyiciler olduğuna yemin edebilirim. Sosyal medya kullanımı bu kadar yaygınlaşmışken gruptan bir parça bile bir şey gelememesi kendilerinde bulduğum kusur maalesef. 

Rammstein'ın şu özelliğini çok seviyorum: video klip için gösterdikleri bir ciddiyet var. Bu konuda gruba bir şey diyeceksem kendi elime konuşmalıyım, haha. Demiyorum zaten bu özelliklerini çok sevdiğim için. Yalnız albümlerinde kliplenmesi gereken en güzel şarkılarını harcadıkları için gruba olan sevgim bir tık düşüyor. Misal son albümde kliplenmesi gereken en az 4 şarkı vardı. İsim saymaya ihtiyaç duymuyorum zaten albümü dinlediğinizde sizler de diyorsunuzdur keşke klip olsa vb. gibisinden. Gerçi Rammstein bunu 1995 yılından beri yaptığı için bir şey yazsam da bu gerçekleşmeyeceği için çok da problem yapmıyorum. Herkesin aşina olduğu durumdur.

Rammstein hakkında genel oalrak kusur bulduklarım bunlar ama aşina olanlara şu yazımı aşağıya yeniden bırakayım da, bilen bilmeyene anlatsın. Gruba istediğiniz kadar ayar olun ama asla aşağılamayın. Geçmiş, geçmişte kaldı. 

Mutter turunun konser kaydı olmaması, Rammstein içerisinde sorunlara yol açmasından dolayı düşünüyorum. Grubun dağılma noktasına geldiği dönemler olduğundan dolayı bunu umursamadıklarını az çok anlayabiliyoruz.

Gib Mir Deine Augen, Donaukinder, Mein Land, Rosenrot, Führe Mich gibi şarkıların konserlerde hiç yer verilmemesi resmen şarkıları hakaret ayarında. Oysa ki, albümlerde bulunan bu şarkılar oldukça güçlü ve canlı performansı hak eden şarkılar.

Mein Land ve Gib Mir Deine Augen şarkıları kesinlikle Liebe Ist Für Alle Da albümlerine girmesi gerekiyordu. Bunu da tek düşünen ben olamam.

New York, Madison Square Garden ve Fransa, Nimes'te verilen konserlerin live albümü olmaması büyük bir eksik. Oysa ki Berlin ve Paris kayıtları mevcut. Umarım bir gün kafalarına eser de yayınlarlar.

Rammstein'ın single albümleri dijital platformlarda yayınlanmamasının sebebini hiçbir zaman anlamayacağım. Misal Haifisch ve Mein Teil'ın yaylı intro'ları albüm kayıtlarında yok. Bunun için klip izlemek gerekiyor. Çok büyük bir eksik.

Depeche Mode'un Stripped şarkısına yapılan cover çalışması bence bir albümde bulunması gerekiyordu kanımca. 

Konserlerde Mein Herz Brennt çalınırken Richard'ın solo atmaması da büyük bir eksiklik. Hatta solo çalınabilecek çoğu şarkıda yapmıyor. Richard da çalsa 20 saniye sürüyor zaten. Umarım seneye solo kısmına sıkı bir güncelleme gelir.

Devamı için ekşi sözlük'te 161. sayfadaki @bindozofkeli ismimde entry'lediğim yazıdan bakabilirsiniz.

https://eksisozluk.com/rammstein--32863?p=161

Yorum Gönder

5 Yorumlar

 1. Adsız6/10/2021

  Ellerinize sağlık

  YanıtlaSil
 2. Rammstein eleştirdiğin noktalar yüzünden havalı bir grup bence. Bu arada VK.com da konser kayıtları var. Oradan izleyebilirsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu da onları farklı kılıyor, farkındayım. Önerin için çok teşekkür ediyorum.

   Sil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil